Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
Szoros lesz a török helyhatósági választás, Erdoğan a christchurchi terrortámadásról készült videóval kampányol.
A halálbüntetés visszaállítására szólította fel Új-Zélandot Recep Tayyip Erdoğan török elnök kedden egy kampánygyűlésen az észak-törökországi Eregli városában, és fogadkozott: ha Új-Zéland kudarcot vall a christchurchi terrortámadás elkövetőjének megbüntetésében, Törökország megtalálja majd ennek módját.
Fenyegetés
A török államfő hangsúlyozta, hogy a 28 éves Brenton Tarrant 50 embert gyilkolt meg, és ezért Új-Zélandnak vissza kéne állítania a halálbüntetést, hogy így büntesse meg a merénylőt. Hozzátette: Törökország rosszul tette, hogy 15 éve eltörölte a halálbüntetést.
Az eseményen – az AP amerikai hírügynökség jelentése szerint – a merényletről készült felvételből mutatott részleteket hallgatóságának, ezzel alátámasztva azt, hogy szerinte növekszik az iszlámellenes gyűlöletet és előítéletet.
Erdoğan felidézte a Gallipoli-félsziget ostromát az első világháborúban, bírálva Ausztráliát és Új-Zélandot azért, mert katonákat küldött oda az Antant erők oldalán.
„Mit kerestetek itt? Nekünk nem volt veletek bajunk, miért jöttetek el idáig? Egyetlen oka van ennek: mi muszlimok vagyunk, ők pedig keresztények” – jelentette ki.
Médiajelentések szerint fenyegető hangon szólt azokhoz az ausztrálokhoz és új-zélandiakhoz, akik az első világháborúban elesett katonáik emléknapja alkalmából Törökországba terveznek utazni. Úgy fogalmazott: ha békével mennek, remek, de ha nem, koporsókban küldik őket haza, mint ahogy azt tették felmenőikkel a Gallipoli-félsziget ostroma után.
Szoros lesz a választás
Erdoğan a március 31-i helyhatósági választások miatt van kampánykörúton, átlagosan napi két nyilvános beszédet tart, tartományról tartományra járja az országot, mivel államfői tisztsége mellett a hatalmon lévő iszlamista-konzervatív Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) elnöke is.
A hétvége óta azonban már több kampánygyűlésen is lejátszották a gyilkosságokról készített felvételt a hallgatóságnak, illetve a Tarrant 74 oldalas „kiáltványából” idézgetett az elnök. A felvételt a török állami televíziókban is bemutatták.
Winston Peters új-zélandi külügyminiszter elítélte ezt a kampányfogást, leszögezvén, hogy a felvétel nem képviseli országát, és a felvétel bemutatása veszélybe sodorhat külföldön tartózkodó új-zélandiakat.
Megfigyelők szerint Erdoğan ismét a nacionalista és felekezeti alapú érzelmek feltüzelésével próbál szavazatokat szerezni pártjának, mivel előreláthatóan szoros lesz a verseny az ellenzéki tömörülésekkel. A gyengélkedő gazdaság miatt a török politikát 2002 óta domináló AKP az előrejelzések szerint akár több nagyvárost is elveszíthet, köztük a fővárost, Ankarát.
Erdoğan a választásokat „a túlélés kérdésének” minősítette, amit a kurd milíciák és az iszlamofóbia jelentette fenyegetésekkel indokolt.
Egy török biztonsági forrás közlése szerint a christchurchi merénylő, Brenton Tarrant két alkalommal is járt Törökországban: 2016 márciusában egy hetet, szeptemberben pedig egy hónapot töltött el ott.
(MTI)